czwartek, 29 listopada 2012

Torcik szwedzki

Znacie słynny szwedzki torcik z ikea ? ja zawsze kiedy jesteśmy tam na zakupach, to koniecznie muszę kupić sobie kawałek, od dawna marzyłam żeby sobie taki upiec w domu, ale jakoś albo zapominałam albo nie było czasu. Dwa dni temu nadarzyła się świetna okazja na jego stworzenie, a mianowicie trzecie urodzinki mojej córeczki :) Wprawdzie nie do końca jest to smak odwzorowany od oryginalnego, ale mimo wszystko jest przepyszny i nawet dosyć łatwy w wykonaniu. 

Składniki:
100g migdałów w płatkach lub pokrojonych w słupki
200g zmielonych migdałów
120g cukru
4 jajka
100g cukru z wanilią
200ml śmietanki kremówki
150g masła w temperaturze pokojowej


Piekarnik nagrzać do temperatury 180°C, 100g migdałów słupków lub płatków wyłożyć na blasze do pieczenia i podpiec na złoty kolor.
Oddzielić żółtka od białek.
4 Białka ubić na sztywną pianę. Dalej ubijając dodać stopniowo 120g cukru. Kolejno dodać 200g zmielonych migdałów.
Dwa papiery do pieczenia rozłożyć na dwóch blachach. Na każdym papierze narysować okrąg o średnicy 22cm. Rozsmarować po połowie masy białkowo- migdałowej, tworząc dwa krążki o średnicy 22cm. Jedną blachę wstawić do piekarnika na 2 szynę od góry, a drugą blachę na 1 od dołu. Piec w temperaturze 180°C przez 10min, kolejno zamienić blachy miejscami i piec kolejne 10min.
Po upieczeniu od razu zsunąć papier z ciastem z blachy. Wywrócić upieczone ciasto i ściągnąć z góry papier. Pozostawić do ostygnięcia.

Do garnuszka wlewamy kremówkę, dodajemy żółtka i cukier z wanilią. Roztrzepujemy rózgą, do połączenia. Podgrzewamy na małej mocy palnika, mieszając, do zgęstnienia. (nie dopuszczamy do wrzenia; przed samym momentem wrzenia ściągamy garnuszek z palnika). Studzimy wkładając garnuszek do zimnej wody cały czas mieszając.
W misie miksera ucieramy masło na jasną i puszystą masę. Stopniowo, łyżka po łyżce, dodajemy przestudzony krem, ucierając. 

Na jeden krążek wykładamy połowę kremu, kładziemy drugi krążek, rozsmarowujemy resztę masy również po bokach, posypujemy migdałami. Wkładamy do lodówki najlepiej na całą noc.

Smacznego !




środa, 7 listopada 2012

Domowy chlebek pełnoziarnisty

W mojej kuchni jakiś czas temu nastąpiła rewolucja, z półek zniknęły wszelakie gotowce typu kostki rosołowe, gotowe mieszanki przypraw i inne niezdrowe pożywienie. W zamian pojawiły się małe słoiczki z przeróżnymi ziołami z których sama robię mieszanki przypraw, poza tym w sklepie spędzam troszkę więcej czasu na studiowaniu etykiet i nie kupuję już rzeczy, które podejrzanie zawierają za dużo E. Zajrzeliście kiedyś na biszkopty Lubisie ? moje dziecko nigdy tego do ręki nie dostanie, sama chemia...

Jednakże taka wielka zmiana stylu gotowanie nie może obejść się bez najważniejszej rzeczy, którą się każdy dzień zjada, a mianowicie chleba. Postanowiłam zastąpić zwykły chleb z mąki pszennej tym z mąki pełnoziarnistej, najpierw chciałam takowy kupować w piekarni, ale z hukiem spadłam na ziemię, bo okazało się, że te piękne ciemne chlebki w piekarni to zasługa nie mąki a po prostu karmelu dodawanego do zwykłej białej mąki. Oczywiście znalazłam też takie naturalne chlebki, ale były dosyć drogie i musiałabym jeździć po nie do innego miasta. Tak więc pozostało mi zakasać rękawy i upiec swój własny chlebek. Poszukiwałam idealnego przepisu, takiego żeby był szybki i łatwy do wykonania i znalazłam go na opakowaniu mąki pełnoziarnistej z lubelli. Mam jeszcze kilka przepisów w zanadrzu, ale to innym razem.
Ja na razie piekę na drożdżach, bo do korzystania zakwasu jeszcze nie dojrzałam, ale kto wie może niedługo.

Składniki:
500g mąki pełnoziarnistej Lubella 3 zboża
1 czubata łyżeczka soli
25g świeżych drożdży
350ml ciepłej (nie gorącej !!) wody
pół szklanki łuskanego słonecznika
garść sezamu

Drożdże rozpuszczamy w wodzie.
Wszystkie składniki: mąkę, sezam, słonecznik, sól oraz rozpuszczone drożdże łączymy i zagniatamy ciasto, aż do uzyskania jednolitej, luźnej konsystencji. Przykrywamy je mokrą ściereczką i pozostawiamy na 15min w temp. pokojowej.
Ciasto przekładamy do podłużnej formy wysmarowanej masłem (forma taka  na około 9cm na 30cm). Odstawiamy na 40min w ciepłe miejsce i przykrywamy ściereczką.
Wyrośnięty chleb wkładamy do piekarnika nagrzanego do 220stopni na 30-35min.
Zaraz po upieczeniu wyciągamy na kratkę w celu ostygnięcia.